Czy warto we współczesnych czasach czytać “Przeminęło z wiatrem”?

Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to nie tylko romantyczna powieść dla kobiet, dlaczego warto ją przeczytać i, co najważniejsze, dlaczego film poważnie zrujnował odbiór powieści. Wiele osób, które słyszą dziś o tej powieści, myśli o niej jedynie w kategoriach apoteozy życia w południowych Stanach Zjednoczonych, a w konsekwencji chwali powstanie systemu, który opiera się na niewolnictwie i rasizmie.

Jakie są kontrowersje wokół książki?

Książka powinna zostać odrzucona jako tekst pozytywnie odnoszący się do świata, w którym niewolnictwo było na porządku dziennym. Należy tu zwrócić uwagę na trzy rzeczy. Po pierwsze, argumenty dotyczące książki dotyczą ludzi, którzy geograficznie i historycznie są daleko od wydarzeń w Stanach Zjednoczonych. Po drugie, “Przeminęło z wiatrem” znacznie podkreśla romantyczną wizję Południa. Ale to go nie stworzyło. Autorka Margaret Mitchell powiedziała, że dorastała w micie o pięknym życiu na plantacji przed wojną secesyjną. Pamiętajmy, że dla urodzonego w 1900 roku autora wojna secesyjna nie była taką starą historią, bo wciąż byli ludzie, którzy ją zapamiętali. Dopiero gdy miała kilka lat zdała sobie sprawę, że Południe przegrało tę wojnę.

Odniesienie do historii Stanów Zjednoczonych

Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell to doskonały zapis nie tyle rzeczywistości historycznej, ile opowieści o przeszłości. Dlaczego to takie interesujące? Książka Mitchella nie jest ani rasistowska, ani sentymentalna na temat świata pełnego niewolników. To pozwala nam zobaczyć, co jest na tyle wyjątkowe, że możemy poznać historię o przeszłości stworzoną przez przegrywającą społeczność, by móc jakoś znaleźć punkt wyjścia po porażce, czyli świat idealny i utracony.

Kto jest głównym bohaterem?


Scarlett i Rhett nie są najbardziej zaangażowani politycznie. Scarlett twierdzi, że mówienie o polityce jest nudne. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że na początku książki jest nastolatką, ma lepszy pomysł. Rhett perfekcyjnie zdaje sobie sprawę, że z logistycznego i militarnego punktu widzenia sprawa jest przegrana. Jego decyzja o wejściu w konflikt zapada wtedy, gdy jest to tylko kwestia honoru. Wcześniej był całkiem zachowawczy, wykorzystując wojnę do celów gospodarczych. Innymi słowy, otrzymujemy historię, która całkiem dobrze pokazuje, że nie wszyscy zaangażowani w wojnę są w nią w jakiś sposób bardzo ideologicznie zaangażowani. Pod tym względem “Przeminęło z wiatrem” odbiega od tak prostej klasyfikacji.

Książka obraz utworzony przez Racool_studio - pl.freepik.com